Nerezová ocel v domácnosti a jak ji čistit

Když se řekne “hutní materiál”, člověk si vybaví zejména obor strojírenství, kde se s tímto hutním materiálem opravdu hojně pracuje. Samozřejmě strojírenství není jediné odvětví, v němž se s hutními materiály pracuje, často se využívá také v oboru stavebnictví nebo v kovovýrobě. Zaměřme se však na strojírenství, kde se s hutním materiálem setkáme hojně. Pracuje s ním například i společnost MSC MetPro, a. s., kde probíhá tryskání, rovnání nebo třeba i ohraňování materiálu. Málokdo si ale uvědomuje, že řadu produktů či výrobků máme i ve své domácnosti, které třeba zrovna putují ze strojírenské společnosti. Pokud také máte celou řadu výrobků z nerezové oceli, poradíme vám, jak je čistit.

Nerezová ocel je hojně využívaný hutní materiál, z něhož máme i v domácnosti celou řadu výrobků a produktů. Proto se vyplatí vědět, jak ji případně vyčistit, jelikož je to materiál, který podléhá korozi.

Koroze jako největší nepřítel nerezové oceli

Hutní materiály jsou sice hojně využívané v mnoha oborech, je však nutné ještě říct, že to není materiál zcela odolný. Nerezová ocel, jak již bylo zmíněno, podléhá zejména korozi, které existuje několik druhů a typů. Existuje například borová koroze, dále také štěrbinová koroze nebo zrnitá koroze, ovšem proti všem lze bojovat a každou korozi lze očistit. Pokud tedy produkty z nerezové oceli máte, oceníte vědět, jak je čistit.

Jak čistit nerezovou ocel v domácnosti

Mnozí lidé čistí výrobky z nerezové oceli pomocí klasických čistících prostředků. Na ty by se mělo dát pozor, zejména byste se měli vyvarovat čistícím prostředkům na stříbro a podobné kovy. Takové čistící prostředky často obsahují chlor, který může narušit ochrannou pasivní vrstvu nerezové oceli, která podléhá korozi.

V ideálním případě použijte obyčejnou horkou vodu a mýdlo, důkladně výrobky z nerezové oceli opláchněte, poté jemně vytřete do sucha. Obecně ale platí, že byste měli nečistoty vyčistit ihned, nečekejte až se nečistoty zoxidují.