Proč zkušení investoři nakupují dluhopisy v dubnu?

Pokud se blíže zajímáte o investování, pravděpodobně jste již narazili na heslo „Sell in May“. Vyjadřuje známou investiční strategii založenou na prodeji akcií na začátku května a jejich opětovné koupi až k 1. listopadu. Investoři díky volným finančním prostředkům v průběhu letních měsíců výrazně zvyšují průměrný zisk a minimalizují nežádoucí výkyvy portfolií.

Strategie prověřená časem

Investiční strategie „Sell in May“ byla podrobena odborným analýzám a studiím. Během deseti let (2003 – 2013) se v případě držení akcií v zimě a amerických dluhopisů v létě průměrný zisk vyšplhal na 10 %. Navíc se nabízí poměrně snadný způsob, jak danou strategií vydělat ještě o něco více. Investoři, kteří se soustředili na korporátní dluhopisy – např. dluhopisy EMTC – namísto vládních, zaznamenali ještě o něco vyšší průměrné výnosy.

Při pohledu na data z let 2003 až 2013 je zjevné, že v období od května do října vydělaly investorům vládní dluhopisy mnohem více než během zimy, kdy byly výnosy i mírně záporné. Na druhou stranu je krajně nepraktické, aby se investoři zbavili celého akciového portfolia a pravidelně na jaře nakoupil dluhopisy. Kromě navýšení poplatků z uskutečněných transakcí by se nevyhnuli dani z krátkodobých zisků.

Dluhopisy se vyplatí držet od května do října

Alespoň částečný prodej portfolia a následný přesun prostředků do dluhopisů je pro investora velmi přínosný. V praxi se sice pravidlo „Sell in May“ nemusí v některých letech vyplatit, ovšem za předpokladu, že si investor nechá část portfolia, získá v několikaletém časovém horizontu dodatečný zisk a současně diverzifikuje investiční strategii, čímž minimalizuje riziko.

V každém případě je ze statistického hlediska období května až října vhodné pro držení dluhopisů. A proč je nakoupit v dubnu? Zkušení investoři moc dobře vědí, že není od věci trend mírně předběhnout. Ať už máte spadeno na EMTC dluhopis, nebo jiné cenné papíry, zkuste to také.