Kam se obrátit, pokud potřebujete půjčit peníze?

Nejprve si ze všeho nejdříve objasněme, co je to vlastně půjčka. Půjčka neboli směna není nic jiného, než transakce mezi věřitelem (úvěrovým poskytovatelem) a dlužníkem (klientem čerpajícím úvěrových prostředků). V praxi to tedy vypadá tak, že věřitel, který má přebytek peněz, jež chce za účelem výdělku poskytnout k zapůjčení, nabídne klientovi svou úvěrovou nabídku a seznámí ho s podmínkami jejího čerpání, přičemž tyto podmínky zpravidla mohou zvýšit ekonomickou efektivitu.

Tak se stává půjčka pro dlužníka dluhem, který je povinen za předem stanovených podmínek svému věřiteli splatit včetně úroků. O tom pojednává tzv. splátkový kalendář, v němž se nachází předpis zpravidla měsíčních plateb (splátek) – vše se odvíjí od úvěrové smlouvy.

Co se skrývá pod pojmem rychlá půjčka

A nyní, když už víme, co je to půjčka, pojďme se podívat na význam přívlastku „rychlá“ před tímto slovem, abychom věděli, co si pod pojmem rychlá půjčka máme představit. Přívlastek „rychlá“ před slovem půjčka označuje možnost čerpání úvěrových prostředků během několika mála hodin od podpisu smlouvy, jejímž předmětem je půjčka. Konkrétněji řečeno, v dnešní době lze získat peníze z půjčky do tří dnů, ale i do 24 hodin. Vzhledem k rychlosti čerpání této půjčky se někdy můžeme setkat s označeními jako je okamžitá půjčka, půjčka ihned, nebo nebankovní půjčky do 24 hodin, jejichž typickým zástupcem je i půjčka Kredito24.

Kdo je poskytovatelem rychlé půjčky

Rychlé půjčky byste jen marně hledali v bankách, byť i ony mají v nabídce úvěrové produkty, ale v tomto případě nemůže být ani řeč o tom, že by se jednalo o rychlé půjčky, jelikož tzv. bankovní půjčky jsou spojeny s celou řadou administrativních úkonů a složitým prověřováním bonity klienta (finanční příjem, registr dlužníků).

Poskytovatelem rychlých půjček je naopak nebankovní sektor a investoři, od čehož se také tato forma úvěrování řadí mezi tzv. nebankovní půjčky.

Pro koho je rychlá půjčka vhodná

Rychlé půjčky nabízejí řešení pro každého, kdo potřebuje získat menší obnos peněz (cca do výše 250 tisíc korun) během pár hodin. Této formy úvěrování mohou využít i tací klienti, kteří nemají finanční příjem (nezaměstnaní, studenti) nebo není jeho výše nikterak závratná (ženy na mateřské dovolené, penzisté) či by jej obtížně prokazovali (podnikatelé), nebo je jejich jméno vedeno v registru dlužníků, do kterého se dostali vinou byť jen jedné jediné opožděné splátky u dřívější či současné jiné půjčky.

To jsou totiž důvody, proč i na ty menší a výhodnější bankovní půjčky nedosáhnou a musí svou finanční tíseň řešit úvěrovou nabídkou nebankovních společností. Ale nalezneme i několik klientů, kteří rychlou půjčku využijí prostě proto, že chtějí, že se jim zdá nejlepší, že je oslovila.

Využití získaných finančních prostředků rychlé půjčky

Rychlá půjčka patří mezi tzv. neúčelové nebo také bezúčelové půjčky, při kterých mohou být poskytnuté prostředky využité na cokoliv. Záleží jen a jen na rozhodnutí dlužníka, jak s penězi naloží, může je použít například i na splácení již existujícího závazku.

Jaké jsou výhody a nevýhody a nevýhody rychlé půjčky

Jak už název těchto půjček praví, je jejich hlavní výhodou rychlost, jakou je klientovi požadovaný obnos vybaven. Dále se mezi výhody rychlých půjček řadí i fakt, že jsou poskytovány bez prověřování bonity klienta, bez nutnosti prokazovat existenci a výši finančních příjmů a rovněž bez prověřování záznamů v registru dlužníků. To vše z nich činí úvěrový nástroj, který je dostupný prakticky pro každého. Ale i zde platí, že všechno něco stojí. Za zmiňované benefity si nebankovní sektor účtuje vyšší úrokové sazby a v případě nedodržení splátkové kalendáře značně vysoké postihy a penále. Jelikož se ale jedná o malé částky, nebývá úrok pro klienta až tak velkým problémem, který by ho od rychlé půjčky odradil. A nesmíme opomenout ani poplatky za rychlé vybavení půjčky, které bývají ve většině případů jednou z podmínek úvěrového čerpání.

Pozn.: Výhodnost či nevýhodnost rychlé půjčky můžeme měřit pomocí tzv. RPSN, což je roční procentní sazba nákladů. Pro poskytovatele půjčky v rámci České republiky platí povinnost RPSN uvádět, až na určité výjimky, které jsou závislé na výši půjčky.

Jak probíhá vyřízení žádosti o rychlou půjčku

Žádost o rychlou půjčku si může každý klient podat prostřednictvím jednoduchého online formuláře přes internet, nebo také telefonicky či osobním kontaktem, který je ale méně častý.

Nemusíte tak běhat po pobočkách, trávit dlouhé minuty a někdy i hodiny čekáním a vyřizováním u přepážek. Veškeré náležitosti vyřídíte z pohodlí domova. Jsou k tomu zapotřebí jen dva doklady totožnosti, takže vedle občanského průkazu ještě například řidičský průkaz nebo cestovní pas. Po odeslání žádosti o rychlou půjčku se klient během několika minut dozví, zda mu byla půjčka schválena. V případě, že ano, je půjčka vybavena během několika následujících hodin nebo maximálně do 2 až 3 dnů od jejího schválení.

Obecné podmínky rychlé půjčky jsou následující:

  • jednorázové uhrazení poplatku za poskytnutí rychlé půjčky,
  • případně i úhrada nákladů spojených s převodem peněz na účet,
  • placení poplatků za správu úvěrového účtu a jeho vedení,
  • zjistit si podmínky pojištění schopnosti splácet.

Rychlá půjčka a její společenské předsudky

Ještě dodáme, že rychlá půjčka dnes bohužel čelí mnoha předsudkům, které pramení ze současné nedůvěřivé doby. Pro mnohé lidi je velice těžké uvěřit tomu, že by mohli v tak krátké době přijít k potřebným penězům, které by jejich svízelnou situaci pomohly vyřešit. Někomu činí problém důvěřovat finančním poradcům, jinému zase vyřízení online po internetu a naopak. A ještě je tu strach z podvodu – pozor na neznámé společnosti, kde je předpoklad těchto rizik vyšší.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*