Operativní leasing

Operativní leasing je jedním ze způsobů, jak lze získat nový vůz v okamžiku, kdy nemáte potřebnou finanční částku nutnou k jeho koupi. Co to vlastně operativní leasing je, jaké jsou výhody a kde naopak tkví jeho úskalí?

Co je operativní leasing

Díky tomuto způsobu financování dostanete nový vůz, který poté normálně využíváte. Ostatní povinnosti přenecháte na pronajímateli. K dispozici tak máte automobil v perfektním technickém stavu a odpadají vám starosti se servisem nebo případným následným prodejem.

Jedná se svou podstatou tedy o dlouhodobý pronájem. A to na dobu většinou zhruba jednoho roku až pěti let. Přestože je po uplynutí této lhůty možný i odkup auta do osobního vlastnictví, v praxi se to většinou příliš často neděje. Standardním postupem je tak to, že auto vrátíte. V tom se tento postup liší od klasického leasingu, kdy po skončení doby pronájmu jeho předmět přechází z pronajímatele na nájemce.

S čím musíte počítat, to je limit ujetých kilometrů, který máte s pronajatým autem stanoven. Bývá to většinou asi 15 000 až 30 000 km. V případě, že toto omezení překročíte, budete muset ujeté kilometry doplatit ještě nad stanovenou měsíční splátku. Přičemž leasingová společnost si samozřejmě bude chtít předem prověřit, zda u vás nehrozí riziko, že byste se splácením měli potíže. Proto se bude zajímat o vaši bonitu.

Na co si dát pozor

Je také nutné se zajímat o to, co je přesně v ceně operativního leasingu zahrnuto. V případě, že se vám nabídka bude zdát až překvapivě výhodně nízká, je možné, že si budete muset posléze na vlastní náklady například dokoupit dálniční známku nebo se připravit na poměrně vysokou spoluúčast u havarijního pojištění. Standardně se tento podíl pohybuje okolo 5 %, nicméně v některých případech se setkáte i s 10 %. Součástí operativního leasingu je vždy rovněž i sjednané povinné ručení.

Velkou výhodou těchto služeb však je to, že podmínky jsou vám vždy známy předem a vy tak víte, co za svoje peníze přesně dostáváte. Transparentnost a korektní chování se pak ovšem samozřejmě požaduje i po vás jakožto klientovi. V případě, že tak automobil například vrátíte poškozený, hrozí vám pokuta. Počítá se pochopitelně ale s běžným opotřebením způsobeným používáním, které se toleruje.

Pro koho je operativní leasing vhodný

Poměrně příjemný je také široký výběr vozů. Tímto způsobem si lze půjčit i automobily luxusních modelových řad. Vhodný je tento postup tak především pro ty, kteří chtějí mít k dispozici v krátkém časovém intervalu vždy nové vozidlo. Jde bezesporu pro mnohé o významný faktor, který se postará o zlepšení image.

Operativní leasing v současnosti využívají jak podnikatelé, tak i drobní živnostníci a stejně tak se hodí i pro soukromé osoby. Na operativní leasing lze mimo automobilů získat i stroje, výpočetní techniku atd. Aktuální nabídky aut na operativní leasing najdete na Autohled.cz.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*