Pořídit bydlení levně? V dražbě to jde

Ceny bydlení stále rostou, u pronájmů je však tendence podobná. Rozhodně nemá smysl dávat peníze do kapsy někomu cizímu, lepší je vzít si půjčku a platit si za vlastní dům či byt. Kdo se nebojí trochu pátrat, může k němu přijít docela výhodně. Skvěle to jde v dražbě.

Běžný člověk obvykle o ničem takovém, jako je pořízení nemovitosti v dražbě, ani nepřemýšlí. Přitom je to velká škoda. Dražby nejsou jen výmyslem amerických filmů, fungují také u nás a zúčastnit se jich můžete i online. Kde a jak?

Přijďte osobně, nebo se posaďte k počítači

Dražby nemovitostí provádí například Exekutorský úřad Ostrava. Zúčastnit se jich však může kdokoliv z celé republiky. Není nutné navštěvovat jejich dražební místnost, místo toho se lze zúčastnit elektronické dražby. Soudní exekutor vždy v dražební vyhlášce rozhodne, zda se bude dražit online.

Při online dražbě jsou podmínky o něco přísnější, než kdybyste přišli osobně. Za prvé musíte provést registraci na dražebním portálu, za druhé se připojit ke konkrétní dražbě a za třetí prokázat svou totožnost. K tomu je zapotřebí mít formulář potvrzený z CzechPOINTu. Pak je vaší povinností zaplatit dražební jisttotu, která vám bude navrácena, jestliže neuspějete.

Následně si jen hlídáte, kdy bude dražba spuštěna. Trvá obvykle maximálně dvě hodiny, spíše ale do té doby, dokud jsou činěny nabídky.

Vyvolávací ceny bývají až o polovinu levnější

Co lze aktuálně vydražit? Podívejte se přímo na web Exekutorského úřadu Ostrava. Mimo jiné tam uvidíte srovnání znalecké a vyvolávací ceny. Ta vyvolávací bývá často až o polovinu nižší, takže se dostanete na velmi zajímavé částky.

A ještě jedna poznámka na závěr. Dražby nemovitostí v exekuci jsou bezpečné. Ano, někdy nemusí být v úplně 100% stavu, ovšem to se vám může stát i při nákupu přes realitní kancelář či přímo od vlastníka.