3 rady, jak se vyhnout úvěrovým „šmejdům“

I v dnešní době existují lichvářské společnosti, které vás chtějí jen sedřít z kůže. V tomto článku vám tedy ukážeme, jak se jim vyhnout.

Není to tak dávno, kdy se na trhu pohybovala řada podvodníků. Poskytnout nebankovní úvěr pro společnosti ale dnes nemůže kdokoliv. Tedy alespoň ne legálně. I přesto se můžete setkat s podvodníky, kteří vás jen chtějí připravit o peníze. A v tomto článku se podíváme, jak se jim vyhnout.

Vysoká zadluženost domácností

Každý se řídí jinými pravidly. Někdo si vezme nebankovní úvěr pro živnostníky na pokrytí nezbytně nutných výdajů, jiný peníze využije rozumněji – například k investování. Obecně se ale říká, že není dobré půjčovat si, pokud splatnost přesáhne životnost kupované věci. Je tedy možné si vzít úvěr úplně na cokoliv. A zadluženost domácností tomuto trendu odpovídá.

Vždyť jen oproti minulému roku vzrostla zadluženost o 6,3 procent. Jen bankám pak v letošním roce lidé dluží přes 1 823 miliard korun. Největší podíl z celkového balíku peněz představují úvěry na bydlení. Mezi nimi jasně převažují hypoteční úvěry. Údaje o nebankovních půjčkách nejsou dostupné. A to i přesto, že je musí nebankovní instituce poskytovat České národní bance.

Na co si dát pozor?

Odhadem by se ale dalo říct, že jejich objem je výrazně nižší. Tedy alespoň pokud se budeme bavit o domácnostech. Půjčka pro podnikatele je v tomto segmentu ale čím dál oblíbenější, především díky výhodnějším podmínkám a rychlejšímu vyřízení. To umožňuje podnikatelům rychlejší růst a možnost investic než v případě půjček v bance.

Pokud se ale vrátíme k domácnostem, je lepší neriskovat. Když vám totiž banka nepůjčí, nejspíše nastal čas zamyslet se nad vaší finanční situací. Půjčkou u lichváře byste si totiž mohli spíše přitížit a dostat se tak do nechvalně známé dluhové pasti. Chcete si i přesto půjčit? Pak si dávejte pozor především na tyto triky:

  • Založte si živnostenský list – pro půjčky pro podnikatele neplatí taková právní ochrana.
  • Typ úroku – hledejte především označení p.m. To označuje měsíční úrok.
  • Pojištění schopnosti splácet – tady si dávejte obzvlášť pozor. V některých případech totiž může jít pouze o další způsob, jak z klienta vylákat další peníze.