4 tipy, jak ušetřit finance při vysokoškolském studiu!

Studentský život není levný a pokud nechcete veškerý volný čas trávit na brigádách, přečtěte si následující tipy.

1.  Vytvořte si přesný rozpočet

Naprostým základem je mít přehled o svých příjmech a výdajích. Sepište si přehledně všechny své příjmy a zaznamenávejte si, za co utrácíte. Po nějaké době si přehled projděte a zjistěte, kde by se dalo ušetřit. Černou dírou bývají často výdaje za kávu s sebou nebo něco dobrého na zub. Zkuste se proto na problematické výdaje zaměřit a zamyslete se, jak je můžete omezit

2.  Šetřete v bance

Mít na bankovním účtu alespoň menší úspory je velkou výhodou. Nikdy nevíte, kdy se něco může pokazit, rozbít nebo kdy budete například čelit nenadálé zdravotní pohotovosti – nebo třeba nenadálé touze vyrazit někam do zahraničí. Ujistěte se, že máte účet u banky, u níž nemusíte platit žádné zbytečné poplatky a kde se vám peníze alespoň nějakým způsobem úročí.

3.  Šetřete čas u závěrečných prací

S časem budete bojovat po celou dobu studia. Speciálně pokud vás nebudou dotovat rodiče a bude nutné do vašeho rozvrhu “nacpat” i nějakou tu brigádu. Pro tyto případy můžete využít možnosti vypracování seminárních prací na zakázku, případně v pozdější fázi studia i vypracování podkladů diplomové práce. Vše samozřejmě anonymně.

4.  Najděte si práci

Pokud doteď nic neděláte, zkuste si najít práci. Ideálně takovou, která bude aspoň trochu souviset s oborem. Praxe se vám v budoucnu bude jen hodit. Některé katedry studentům umožňují získat praxi přímo v rámci školy, třeba na pozici placeného asistenta v knihovně dané katedry. Dobrou variantou pro studenty je i práce z domova, kterou je snazší nacpat do už tak nabitého rozvrhu.