Domek bez stavebního povolení? Možná již příští rok.

Novela stavebního zákona přináší změnu v povolování staveb. To by mělo být rychlejší a jednodušší a navíc by mělo být možno bez stavebního povolení postavit například rodinný dům, bazén či zahradní domek.

Novela tohoto zákona již byla odsouhlasena vládou, a nyní čeká na svůj průchod kompletně celým legislativním procesem. Pokud vejde v platnost, pak bude stavění mnohem jednodušší a rychlejší a to díky změněnému systému povolování staveb. Díky tomu se budou stavebníci moci pustit do svých projektů pustit mnohem rychleji. Podle některých odhadů dokonce i o deset měsíců.

Současný stav je takový, že kdo si chce postavit rodinný dům, chatu, bazén, ale i obyčejný plot, musí si projít martýriem stavebních řízení. Navrhované novela by však toto všechno odstranila. Počítá totiž s tím, že skleníky, zahradní domky a větší bazény je možno pořizovat bez stavebního povolení pouze na základě jejich umístění. Doposud bylo takto možno stavět jen u projektů do 40 metrů čtverečních a do 5 metrů výšky.

Odpadnout by měla i povinnost hlásit úřadům stavbu, pokud nebude přesahovat dva metry do výšky. V současné době je zapotřebí buď územní rozhodnutí či souhlas sousedů, aby mohl být vydán územní souhlas. Zachována bude ohlašovací povinnost v souvislosti se stavbou plotu a to v případě, pokud bude sousedit s veřejným pozemkem.

Pokud se rozhodnete postavit své pomocnou stavbu, nově by mělo stačit jednodušší ohlášení stavby. Stavební povolení by opět nemělo být potřeba. To dnes platí jen pro menší domky do 150 metrů čtverečních a maximálně dvěma nadzemními podlažími, sklepem a podkrovím.  Na stavební povolení dnes můžete čekat i několik měsíců, ohlášení však musí být hotové do třiceti dnů. Zaplatíte nižší poplatky a není možné jej napadnout odvoláním. Zkrátka vše rychleji a pohodlněji.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*