Hypotéky v roce 2024: Nižší úroková sazba, ale i sankce za předčasné splacení

Pokud se chystáte na koupi nemovitosti nebo stavbu a uvažujete o financování prostřednictvím hypotéky, jistě vás zajímají aktuální úrokové sazby. První měsíce roku 2024 přináší v tomto směru dobré zprávy. Dochází ke snižování úrokových sazeb ze strany ČNB a k pozvolnému oživení hypotečního trhu. Jaký trend v úrokových sazbách hypoték pro rok 2024 předpovídají experti? Lze očekávat další pokles?

Úrokové sazby pro rok 2024

Rok 2023 byl charakteristický historicky vysokými úrokovými sazbami, které od prosince 2023 začaly pomalu klesat. V únoru 2024 klesla hladina průměrné úrokové sazby nových hypoték na 5,36 % z předchozích 5,54 %, což je nejnižší hodnota od června 2022. Zároveň však již některé banky nabízí úrokovou sazbu i pod 5%. Z dlouhodobého hlediska však stále zůstávají úrokové sazby nadprůměrně vysoké.

Bude pokles úrokových sazeb pokračovat?

Do vývoje úrokových sazeb vstupuje několik klíčových faktorů. Tím nejvýznamnějším je základní sazba určovaná ČNB a následují globální úrokové trendy, inflace a ekonomický vývoj. ČNB v druhé polovině března snížila úrokové sazby o 0,5 procentního bodu, čímž dala signál pro možnost dalšího poklesu sazeb hypotečních úvěrů. Není však možné s jistotou říci, zda a jak výrazně se úrokové sazby změní.

Co vzít v úvahu, než si vezmete hypotéku

Jistě víte, že je důležité pečlivě zvážit vaši schopnost splácet hypotéku bez obtíží a mít dostatek prostředků na vytváření rezervy pro nepředvídané situace. I přes současné vyšší úrokové sazby může být koupě nemovitosti za výhodnou cenu dobrým krokem, než čekání na nižší úrokové sazby, protože existuje možnost refinancování.

Rozhodně svému výběru hypotéční banky věnujte čas a porovnejte si nezávazně nabídky bank a vyberte si tu s nejlepším úrokem. Online a nezávazně.

Může vás předčasné splacení hypotéky stát peníze?

Když zmiňujeme možnost refinancování, je poctivé uvést i novou situaci, která nastane
v letošním roce. V případě, že se rozhodnete splatit hypotéku předčasně, během období fixace úrokové sazby, banky budou mít právo účtovat poplatek za toto předčasné splacení. Zatímco dříve byly tyto poplatky spíše symbolické, v současnosti mohou činit až procento
z částky, kterou chcete předčasně splatit, což může představovat značnou finanční zátěž
v řádu desítek tisíc korun.

Nová pravidla začnou platit pro nové úvěrové smlouvy, které budou sjednané po 1. září 2024. „U těch běžících se použijí jen na ta předčasná splacení, k nimž dojde během fixace sjednané až po datu účinnosti této části novely, to jest až po 1. září 2024,“ doplnil mluvčí ministerstva financí Filip Běhal.

Možná, právě z výše uvedeného důvodu, bude vhodné si vzít hypotéku právě nyní, dříve než začnou platit nová pravidla.

Tip: Společnost FINEP nabízí k prodeji novostavby a byty v Praze. Také vám rádi pomohou s otázkami ohledně financování vaší nemovitosti a mimo jiné také nabízí finanční služby. Z portfolia společnosti FINEP je možné si aktuálně vybrat z nabídky nových bytů v rezidenci U Šárky – podrobněji zde, na Proseku nebo v Kralupech u Vltavy – detaily zde.[1] [2] 

Zdroj: Freepik

Vliv úrokové sazby na splátky hypotéky

Úroková sazba má značný dopad na výši měsíční splátky. Při hypotéce 3 miliony Kč a splatnosti 30 let by rozdíl mezi úrokovou sazbou 4,99 % a 5,59 % znamenal měsíční rozdíl ve splátce přes 1100 Kč a to je rozdíl v úrokové sazbě minimální.

Právě proto odborníci doporučují v současné době při sjednávání hypotéky fixaci 3 roky. Pokud budou úrokové sazby hypoték klesat, můžete po třech letech sjednat refinancování za výhodnějších podmínek.

Co čekat v následujících letech?

Očekává se, že s postupným poklesem inflace bude ČNB snižovat základní úrokové sazby, což by mohlo vést k dalšímu snižování úrokových sazeb hypoték, možná až na 4 % v roce 2024 a následně k dalšímu poklesu na 3,5 % v roce 2025.

Závěr

I když není možné přesně předpovědět vývoj úrokových sazeb, většina expertů se shoduje na pravděpodobném postupném poklesu úrokových sazeb, který by mohl znovu oživit trh s nemovitostmi, jak již první měsíce letošního roku naznačují. Pokud je pro vás investice do nemovitosti aktuální, porovnejte si důkladně před rozhodnutím všechny nabídky hypoték a zvažte všechny výše uvedené faktory, které budou mít vliv výši vašich splátek i na komfort s jakým budete moci řešit případné předčasné splácení, nebo refinancování hypotéky.


Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*