V zahraničí bez zdravotního pojištění

Pokud se vám někdy stane, že odcestujete do zahraničí, a najednou s hrůzou zjistíte, že nemáte sjednané zdravotní pojištění, ale už se vám stal úraz, nezoufejte, ještě tu je řešení.

Platební karta to jistí
Některé banky přidávají cestovní pojištění k platební kartě zdarma. To se může vztahovat i na členy vaší rodiny, které může takové pojištění brát také v potaz.

Evropan na území EU
Pokud jste Evropanem, pak máte nárok na nezbytnou péči ve všech státech evropské unie, Norska, Lichtenštejnska, Islandu a Švýcarska. Nezbytnou péčí je myšlena taková péče, kterou potřebujete během svého pobytu mimo ČR. V každé zemi se však tyto podmínky liší. Například letecký transport a zásah horské služby ve Francii tato služba nepokrývá.

Všude jinde
Pokud nejste na území EU a úraz přijde, pak velmi záleží na tom, v jakém koutu světa se ocitáte. Ve vybraných státech má totiž ČR uzavřenou smlouvu o poskytování péče. Vy tak máte nárok alespoň na neodkladnou péči. Toho se dočkáte v zemích jako je Makedonie, Srbsko, Černá Hora a Turecko. Každá z těchto zemí má ovšem opět svá specifika.

V nejhorším případě, tedy v momentě, kdy se vám úraz stal jinde, než jste ve výše popsaných zemí, vám nezbývá nic jiného, než se obrátit na zdravotní pojišťovnu, a požádat jí o proplacení výdajů na ošetření. Pojišťovna vám však v tomto případě zaplatí jen náklady na neodkladnou péči a jen v takovém rozsahu, v jaké by stála péče u nás v republice.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*