Překáží vám strom? Můžete se ho levně zbavit

Stromy se kácejí především v lese, kde je to běžná činnost. Ovšem stromy rostou i v okolí různých objektů, silnic, železničních tratí, elektrického vedení apd. V těchto místech může dojít k ohrožení životů, zdraví a majetku. Zejména pokud strom vyroste do značné výšky, stává se hrozbou při prudkých poryvech větru.

Mohou se odlomit silné větve, nebo praskne celý kmen. Největším nebezpečím je vyvrácení stromu i s kořeny, což je častý případ smrků, jejichž kořeny rostou mělce pod povrchem terénu. To jsou všechno rizika, která by měl každý majitel domu zvážit již při vysazování mladého stromku, který jednou přeroste i dům a může se tak stát pro majitele noční můrou. Komplikace může způsobit i nižší, ale rozložitý strom, jehož větve stíní okna i blízké okolí zahrady. Někdy se ovšem majitel dostane k vysokému stromu těsně u domu jako slepý k houslím, to když koupí dům i se zarostlým pozemkem. Pak je dobré předejít možné zkáze a strom pokácet. Rozhodně se ale nedoporučuje provádět rizikové kácení stromu u domu svépomocí. Jedná se o náročnou a nebezpečnou práci vyžadující zkušenosti a příslušnou techniku.

Způsoby rizikového kácení

Určitě se vyplatí svěřit tuto činnost odborné firmě, kterou je RD servis ze Skrbně v Olomouckém kraji. Pracovníci firmy mají bohaté zkušenosti a potřebnou techniku pro rizikové kácení stromů.
Kácení se provádí třemi metodami, jejichž volba záleží na místních podmínkách a dalších okolnostech:

  • Rizikové kácení s použitím stromolezecké techniky.

Používá se v místech, ve kterých není možné použít klasické směrové kácení stromů, ale ani výsuvnou plošinu. Postupuje se tak, že pracovník vyleze pomocí stoupacích želez až do koruny stromu a začne postupně odřezávat větve a kmen. Jednotlivé špalky a případně i větve pak spouští na laně k zemi tak, aby nedošlo k poškození okolního majetku

  • Kácení pomocí plošiny a řezání větví vysokých stromů.

Výsuvná plošina se používá při kácení dřevin a ořezu větví stromu v místech, kde nelze použít stromolezeckou techniku, případě v kombinaci s touto technikou

  • Klasické směrové kácení

Tato metoda je nejjednodušší, ovšem to neznamená, že je bez rizika. Vyžaduje velkou zkušenost zejména ohledně nasměrování pádu stromu. Provádí se v místech s dostatkem prostoru pro bezpečný dopad a kde nehrozí poškození okolního majetku.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*