Stavebnictví se dál propadá

Propad českého stavebnictví je bohužel trend několika posledních měsíců a vypadá to, že bude i nadále pokračovat.

V to co všichni doufali, se bohužel nezrealizovalo. Léto nepřineslo pro stavebnictví oživení, a to se opět propadlo o 16,3 procent. Důvodem je nedostatek zakázek, což trápí i třetí kvartál. O zakázkách se všeobecně hodně mluví, ale mnohem méně se realizuje.

Předchozí krátkodobý boom stavebnictví je tatam. Ten byl vyvolán nutností dočerpat peníze z EU ze starého rozpočtového období a nové období číslům zatím příliš nepřispívá. Dá se tak v podstatě říci, že peníze jsou, jen není co stavět, což dokazuje propad inženýrského stavitelství o celou jednu čtvrtinu.

Zatímco realitní trh momentálně jen vzkvétá, stále se zvyšující cena starých bytů nevyvolává nutkání stavět nové. Počty nových bytů nejsou žádné terno a tak než na nabídku nových bytů se můžeme těšit na stále rostoucí ceny nemovitostí, kterým přispívají i téměř nulové úrokové sazby, které jsou velmi atraktivní pro investory.

Propad se s největší pravděpodobností do konce letošního roku již dohnat nepodaří. Statistiky naznačují sice trochu pozitivního z druhého čtvrtletí, avšak nic dramatického čekat nemůžeme. Proto se i nadále bude stavebnictví potýkat s problémem nedostatku zakázek a tím i problémem vyplácení mezd zaměstnancům.

Naopak investoři si mohou nadále mnout ruce, protože investování do nemovitostí je momentálně jednám z nejvýhodnějších způsobů jak rozmnožit peníze. Pokud tedy máte jen něco stranou, rozhodně doporučujeme zaměřit se na tento segment.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*