Propady a růsty akcií. Co je může způsobit?

Společnost Nintendo je světově velice známá, i přesto poté, co byla vydána hra Pokemon Go cena akcí této společnosti vylétla raketově vzhůru a to o více jak 100 procent. Takovéto příběhy jsou ve světě akcií poměrně neobvyklé, ovšem stávají se a my se na některé z nich nyní podíváme.

Pokles či růst firem jsou ovlivňovány nejrůznějšími faktory. Růst je nejčastěji způsobování úspěšným, či velmi potřebným produktem či službou, kterou společnost představí či oznámí. První pozice zde drží především farmaceutické společnosti, které vyprodukují nějaký nový zázračný lék. Příkladem je i jedna farmaceutická společnost z Kanady, která v roce 2014 představila lék na léčbu eboly, která v té době sužovala Afriku. Akcie společnosti v té době raketově vzlétly vzhůru během jediného dne o 45%. Později se však ukázalo, že lék nezabírá a cena akcií šla opět dolů. V dnešní době jsou na hladině před zveřejněním zprávy o léku.

Něco podobného zažili i investoři do akcií společností obchodujících v konopném průmyslu. S postupným přibýváním států, které legalizovaly tuto drogu, dosahovaly některé společnosti prudkého růstu a následně i prudkého propadu. To dokládá, že tento segment je stále mladý a velice náchylný k prudkým výkyvům.

Prudké změny způsobily také bakterie. Blíže ty, které obsahovali potraviny amerického řetězce rychlého občerstvení Chipotle. Desítky lidí měly tehdy vážné zdravotní potíže kvůli bakteriím E.coli a salmonely, které se prodávaly společně s produkty v několika prodejnách řetězce. Akcie tohoto podniku zaměřeného především na mexické jídlo pak klesly o 45% a z tohoto propadu se společnost dodnes nevzpamatovala.

A své o prudkém propadu ví i společnost BP, které vybuchla ropná plošina v oceánu u Mexika, který způsobil velice nepříjemnou ekologickou katastrofu, kdy do moře uniklo velké množství barelů ropy. Akcie společnosti se propadly o 55 procent a na úroveň před krizí se již nikdy nedostaly.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*