Stavební spoření – na co si dát pozor?

Stavební spoření je jedním z velice oblíbených peněžních produktů, jehož primární úlohou je nejenom úročený vkladů a úspor. Je to také příležitost, využít zajímavého financování v rámci bydlení, ať už jde o výstavbu, nákup nebo modernizaci.

V dnešním světě je už zcela jasným pravidlem, že nic se neobejde bez komplikací a určitých záporů. Stejně tak tomu je při uzavírání smlouvy na stavební spoření. Úplnou nevědomostí se můžete lapit do pasti snaživého prodejce tohoto produktu a získat ne zcela výhodnou smlouvu.

Dejte si pozor na ty největší chytáky

První nástrahy na váš čekají při uzavření smlouvy. Máte-li zájem o stavební spoření, důkladně si promyslete, k čemu jej vlastně budete potřebovat a jak s ním naložíte. Právě od této odpovědi se totiž odvíjí stanovení cílové částky. Někteří prodejci na vás mohou tlačit, abyste tuto sumu patřičně navýšili, jelikož z ní mají svojí odměnu. Zároveň se nenechte nachytat, pokud v rámci stávající smlouvy toužíte využít úvěru ze stavebního spoření. Určitě není třeba zakládat smlouvu další.

Ať už ve vašem životě nastane jakákoliv situace, důkladně si rozmyslete, zda opravdu chcete ukončit stavební spoření předčasně. I když člověk někdy potřebuje peníze rychle, zvažte takové rozhodnutí, protože se můžete vyvarovat nechtěným sankčním poplatkům a ztrátě státní podpory.

Pozor si dejte i na své dluhy. Stavební spoření je skutečně velkým lákadlem především pro exekutory, jež se o něm dozví poměrně snadno a rychle.

Jak zrušit stavební spoření?

Obezřetní byste měli být také při zrušení stavebního spoření. Poskytovatelé těchto služeb sice nabízí možnost písemné dohody či písemné výpovědi, obvykle se však nevyhnete zmíněným sankcím. Daleko přijatelnější je odstoupení od smlouvy ze strany konkrétní společnosti, ať už kvůli porušení povinností z vaší strany nebo třeba například z důvodu „nespoření“.

I to může být do jisté míry odpověď na otázku, jak zrušit stavební spoření. Tímto krokem se totiž vyhnete nebezpečným sankcím. V neposlední řadě je třeba zmínit také variantu zániku právnické osoby formou likvidace.