Jedete na dovolenou? Nedejte zlodějům šanci

Na letní období, kdy si většina z nás plánuje dovolenou, se těší také zloději. Prázdné byty a domy jsou pro ně velkým lákadlem a příležitostí, jak se na náš úkor snadno obohatit. Abychom jim jejich choutky maximálně znesnadnili, můžeme riziko vykradení snížit několika způsoby.

Pozor na informace na Facebooku

Spousta Čechů dnes využívá sociální sítě na internetu, což je ovšem vítaná příležitost i pro zloděje. Pokud se musíte pochlubit přátelům, kdy a kam pojedete na vysněnou dovolenou, rozhodně to nedělejte na Facebooku. Tím zloděje do svého domu či bytu přímo zvete. Dejte pozor i na své děti, zda se o svou radost z pobytu u moře nedělí se svými kamarády na Facebooku.

Hotovost a cenné věci neschovávejte doma

Velké částky peněz vložte na bankovní účet a šperky a jiné cennosti raději uložte do bezpečnostní schránky v bance. Budete tak v klidu, že v případě vloupání o ně nepřijdete. Vyplatí se také pořídit si seznam a fotky těchto cenností. Na věšáku s klíči nenechávejte viset klíčky od auta. Máte-li doma drahé spotřebiče, pečlivě si uschovejte doklady o jejich koupi, neboť v případě krádeže vám to usnadní jejich identifikaci a jednání s policií a pojišťovnou.

Časté nešvary

Rozhodně nedávejte klíče pod rohožku nebo na jiné obligátní místo, když si sjednáte zalévání květin a kontrolu domu či bytu sousedy. Vyplatí se také opatřit si bezpečnostní fólii na okna a kvalitní bezpečnostní zámek na vchodové dveře.

Na vchod do domu musí být vidět. Proto pokud máte vstup do domu schovaný za okrasným keřem, raději ho prostříhejte, nebo rovnou odstraňte, abyste nedali zlodějovi možnost nerušeně pracovat na zámku.

Dobré rady, jak zloděje odradit

  • máte-li spolehlivé a ochotné sousedy, požádejte je o dohled nad domem či bytem po dobu vaší nepřítomnosti a také, aby vám pravidelně vybírali poštovní schránku. Plná schránka je pro zloděje znamením, že nejste doma

  • nechte viset prádlo na balkóně. Účinným trikem je jeho občasná výměna ochotnou sousedkou

  • vytáhněte rolety nebo žaluzie na oknech i dveřích na terasu či balkón, neboť zataženými roletami dáváte zlodějům znamení, že v bytě nikdo není

Oklamte zloděje různými vychytávkami, jako je elektrospínač, s jehož pomocí se občas rozsvítí světlo nebo nainstalujte tzv. simulátor běžící televize. Dalším trikem je maketa bezpečnostní kamery, siréna apd.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*