Realitní makléři a nový návrh zákona

Česká Republika je vůči realitním makléřům velmi shovívavá a nabízí jim tak velký prostor, že zde může být makléřem v podstatě kdokoliv. Každý plnoletý se může makléřem stát a tomu také odpovídá kvalita služeb, které nabízejí. Je jasné, že osoby s minimálními životními zkušenostmi, vám mohou nabídnout pouze minimální zkušenosti pracovní.

Z toho vyplývá kolísající kvalita realitních zprostředkovatelů, kterých máme v naší zemi na 15 tisíc. Jedná se tak o evropský rekord na počet obyvatel. Tento fenomén se nyní rozhodlo určitým způsobem zregulovat Ministerstvo místního rozvoje. Přišlo s novým návrhem zákonu, který podmínky podnikání v realitách reguluje.

Tím nejdůležitějším bodem tohoto zákonu jsou změny v požadavcích na vzdělání makléřů. Tím by se mohly stát pouze osoby s vysokoškolským vzděláním, které mají titul z oborů z práva či ekonomie. Dále by se jimi mohly stát osoby, které jsou absolventy jiných oborů s podobným zaměřením a především praxí. Lidé bez maturity se k tomuto řemeslu již nedostanou. Je to především z toho důvodu, že makléři často používají nekalé praktiky a triky jak vylákat z věřitelů finanční obnosy, tedy především ty v podobě provizí, které často dosahují i několika set tisíc korun.

Návrh zákona počítá také s pokutami pro makléře. Například v momentě, kdy nezaplatí nově povinné pojištění, mu hrozí pokuta i jeden milion korun. Makléři navíc budou muset mít peníze svých klientů na odděleném účtu, aby se zabránilo zneužívání peněz věřitelů.

Pokud se i vy rozhodnete obrátit na realitního makléře, vždy postupujte s maximální pečlivostí při výběru. Dejte především na doporučení a zkušenosti ostatních, nevrhejte se do ničeho po hlavě a ne vždy naslouchejte rady makléře. On pouze dělá svou práci, při které mu jde v prvé řadě především o vlastní zisk a prodej nemovitosti je u něj až na druhém místě. Tak na to myslete.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*