Chcete začít spořit? Možností je více

Rádi byste si začali tvořit finanční rezervu do let budoucích? Máte uložené peníze bokem, které aktuálně nepotřebujete a chcete je zhodnotit? Ať už se nacházíte v jakékoliv obdobné situaci, současný finanční trh vám předkládá hned několik možností, jak spořit.

Mezi bezpečné a prověřené varianty patří následující tři produkty.

  • Spořicí účty
  • Termínované vklady
  • Stavební spoření

Spořicí účty

Spořicí účty jsou vhodné především pro ty, kdo chtějí mít neustálý přístup k penězům a to se samozřejmě promítá také do výše zhodnocení vkladů. Jestliže mají běžné bankoví účty 0% procentní úrok, pak spořicí účty nabízí jen pár desetin procent.

Ano, není to mnoho, ale při vyšších peněžních sumách už dochází ke generování určitého výnosu. Navíc k penězům můžete přistupovat v podstatě okamžitě, aniž byste čekali na jakékoliv výpovědní lhůty a podobné věci.

Termínované vklady

Opakem spořicích účtů jsou termínované vklady. Při správné volbě konkrétního produktu můžete narazit na poměrně zajímavý úrok, který lze považovat za adekvátní model zhodnocení vložených vkladů.

U termínovaných vkladů si však musíte dát pozor na jednu zásadní věc, kterou je platnost termínovaného účtu. Na začátku si totiž vyberete období, během něhož nebudete peníze vybírat. Čím delší, tím vyšší úroková sazba.

Pakliže byste si peníze vybrali s předstihem, bude tento krok spojen s jistými sankčními poplatky.

Stavební spoření

Další možností, jak zhodnotit peníze je stavební spoření. V tomto případě jde o závazek na dobu šesti let, během nichž se peníze úročí. V okamžiku, kdy je vyberete dříve, přijdete o všechny připsané výhody. A stavební spoření je v tomto směru bezpochyby štědré.

  • Pravidelné úročení zůstatkové částky a vkladů kolem 1,5 % ročně
  • Roční státní podpora v okamžiku, kdy vložíte během roku na účet min. 20 000 Kč – státní podpora činí 10 %, tedy max. 2 000 Kč

Stavební spoření vám přináší variantu dlouhodobého uložení peněz, s nimiž následně můžete žádat o zvýhodněné úvěry na bydlení. Ať už jsou to ty překlenovací nebo řádné. V opačném případě si peníze vyberete na konci smlouvy a použijete je na cokoliv.

Je pouze na vás samotných, jakému výše uvedenému modelu dáte přednost.