Čechy táhne spíše práce, která je baví než benefity

Jaký by pro vás byla ideální práce? Tak přesně tato otázka byla nyní položena 525 respondentům z Česka a 315 ze Slovenska, ve věku od 18 do 65 let. A jejich odpovědi? Především práce, která člověka baví, lze jí dělat z domova. Služební auto nebo mobil? To již zdaleka není tak velké lákadlo.

Lepši pracovní podmínky než benefity

Kdybyste si mohli vybrat mezi prací, která vás bude bavit a tou kterou budete moci dělat z domova, popřípadě blízko něj, co byste si zvolili? Pro respondenty naprosto jednoduché rozhodování. Práce, která by bavila je pro ně nejzajímavější. Jinak vypadá v životě člověk, který se do práce těší, ví, že ho nějakým způsobem obohatí a je pro něj kvalitní náplní dne. Jinak se pak chová člověk, který se jde od práce jen posadit, být věčně naštvaný a vše vnímat negativně.

Zároveň se kvalita pracovního prostředí a podmínek výrazně projevuje na výkonnosti a kvalitě odvedené práce. I na první pohled nudná práce může obsahovat benefity, pro které jí lidé budou vykonávat. Ovšem to by se musel změnit úhel pohledu některých zaměstnanců.

Peníze vedou

I přesto všechno jsou však peníze prioritou. Pracovat z lásky k odváděné činnosti je jen výjimečný případ a proto lidé, kterým by bylo nabídnuto pracovat od šesti do dvou, a nebo od osmi do dvou se sníženou mzdou, vždy volili spíše delší časovou dobu s větším ohodnocením.

Který benefit je nejvíc?

Stále největším benefitem zůstává čas. Předčí dokonce i materiální benefity, ovšem Slováci jsou podle výzkumů více ochotní za prací cestovat. Češi však s tím jak jsou starší chuť do pracovní migrace ztrácejí a preferují zaměstnání blízko jejich bydliště, především pak z časových důvodů.