Konec intervencí ČNB se blíží!

Inflace neustále stoupá, jen za únor dokonce ještě výše nad cíl samotné centrální banky a nyní překonává i únorové prognózy. To zvyšuje pravděpodobnost ukončení intervencí již v průběhu druhého kvartálu 2017.

Česká inflace stále stoupá, dokonce nad cíle centrální banky a překonává hranici poslední únorové prognózy. Tento jev zvyšuje šance na ukončení intervencí již v průběhu druhého kvartálu 2017. Hlavním motorem a tady i dynamiky cen jsou zvyšující se ceny potravin, pohonných hmot a také služeb v pohostinství a hoteliérství, za což nejspíše může EET.

Ceny ovšem rostou napříč celým spotřebitelským košem a nízká nezaměstnanost v kombinaci s rostoucími mzdami bude udržovat dynamiku inflace poblíž cílů ČNB i nadále. Proto s blížícím se koncem čtvrtého kvartálu stále sílí sázky na snižování intervencí ze strany ČNB. Ty jen za první březnový týden vzrostly o 4 miliardy euro. My osobně odhadujeme opuštění od intervencí v průběhu druhého kvartálu. A tak i přesto, že je koruna v současné době překoupená, i nadále se do ní bude investovat, minimálně do březnového zasedání ČNB.

Zcela opačnou strategii má Evropský centrální banka, která se na politiku kvantitativního uvolňování zatím příliš nechystá. I přesto, že se inflace vyšplhala nad cíl centrální banky a z reálné ekonomiky jsou jen dobrá čísla, bankéři ve Frankfurtu chtějí být více opatrnější. A tak se inflace v příštích několika letech zřejmě moc hýbat nebude. Jádrová inflace je zatím stále velmi nízká a eurozónu navíc čeká velký volební maraton, takže se všichni shodují na tom, že bude lepší počkat do listopadu. To bude jádrová inflace vyšší a eurozóna za sebou bude mít francouzské volby. Proto si ještě budeme muset na pozitivní obrat vůči dolaru ještě nějakou chvíli počkat.