Dá se cena zlata ovlivnit při jeho nákupu?

Zlato dnes nakupují nejen odborníci na finance a investování, ale i laici. Jde o téměř jedinou dostupnou investici, která dokáže naše úspory na bankovních účtech ochránit před inflací. Je možné zlato nakoupit levněji?

Pro laiky je zapotřebí zmínit, že řeč je o investičním zlatu. Tím jsou výhradně zlaté cihly (investiční zlaté slitky) a investiční zlaté mince (nejde však o numismatické mince). Toto zlato nakoupíte skutečně fyzicky. Dlouhodobě je považováno za ideální nástroj, jak udržet hodnotu našeho majetku i přes vysokou inflaci. Žádná česká mincovna investiční zlato ve formě zlatých cihel nevyrábí. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. V obou zemích jsou tedy zájemci o investování do zlata odkázaní na zahraniční slitky a mince. Předně to bývají zlaté slitky švýcarských rafinerií.

Proč nakupovat výhradně investiční zlato?

Jenom ono se hodí jako ochrana proti inflaci. Současně jde o majetek, který fyzicky vlastníte. Přestože takto vlastněné zlato nezajišťuje průběžné výnosy, je nejbezpečnější a nejjistější ochranou majetku. Jeho výhodou je i to, že jej nakupujete bez DPH, takže kvůli tomu je o něj zájem větší než o jiné investiční drahé kovy.

Nakupte investiční zlato levně

I když je cena zlata ovlivněna především jeho cenou na komoditní burze, do hry vstupují i další faktory cenotvorby. Cenu slitku ovlivňuje jeho značka (rafinerie, kde byl vyroben), taktéž velikost (menší slitky se prodávají dráž), pak je to i obchodník. A právě zde máme velkou šanci ušetřit, pokud si pro nákup zlata vybereme osvědčeného obchodníka s tradicí, který si na slitky nepřihazuje vysokou marži. Ceny slitků se totiž u jednotlivých obchodníků mohou lišit až o 10 %. Přitom se tomu jde vyhnout.

„Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ konstatuje Pavel Trtík z e-shopu Zlate-mince.cz, který ve svém online obchodě, ale i v kamenných pobočkách, nabízí investiční zlato za jednu z nejlepších cen na trhu. Obchody najdete v pražském Obecním domě, v Dorn Office Center v Brně, v původní budově Státní banky ve Vsetíně a v Bratislavě (Dunajská 68, Slovensko).

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*