Nebojte se začít s investicemi již v mládí

Jednoduché pravidlo investování zní: Čím dříve začneš investovat, tím dříve se vám začnou peníze vracet zpět. Je to celkem jednoduché, ovšem pro mladé lidí stále velice těžké. My se však nyní pokusíme najít odpověď na to, jak toho přeci jen dosáhnout.

Mladých lidí, kteří pravidelně investují do své budoucnosti přeci jen mnoho nepotkáte. Je velmi těžké představit si kde budeme za 40 let, natož si pak na toto období také začít spořit. I přesto bychom však měli tento přístup změnit a začít s investováním co nejdříve. Naše investice tak totiž budou mít více času na to, aby se přehoupli do pozitivních čísel.

Brzkou investicí nikdy nic nezkazíme. Navíc brzy začít investovat je vhodné zejména z toho důvodu, že ještě nemáme stále žádné závazky. Nemusíme splácet hypotéky, mít leasing na automobil, život rodinu a děti. Skvěle je to viditelné na příkladu s 200 korunami, které budeme investovat každý měsíc se 7% výnosem. Pokud začneme v 25 letech, pak bude výnos v 65 letech 525 tisíc korun. Pokud ale začneme až ve 35 letech, výnos bude v 65 letech 245 tisíc korun a to už je pořádný rozdíl. Jedná se navíc o ilustrativní příklad, kdy se dají investovat různé částky a za různých podmínek.

Možností jsou akcie, ze kterých si stačí vybrat ve skutečně širokém spektru tržních odvětví. To se vám nejlépe podaří prostřednictvím indexového fondu. Skrze něj investujete do konzervativních akcií s pravidelnou dividendou, popřípadě do akcií s dlouhodobějším růstovým potenciálem. Menší obnos pak vkládáme do rizikovějších akcií s vyšším potencionálním výnosem. Pokud budeme investovat do jednotlivých akcií, je dobré držet se na hranici 4-5% hodnoty našeho investičního portfolia, abychom co nejvíce snížili riziko.