Jaký má pro firmy význam nechat si registrovat ochrannou známku a kolik to stojí?

Jako podnikatelé, kteří vlastní firmu, si můžete ze zákona nechat na své specifické výrobky a služby nechat udělat takzvanou ochrannou známku. Proč k tomuto kroku vůbec přistupovat – to je téma tohoto článku.

Co je ochranná známka?

S ochrannou známkou se setkáváte prakticky každý den. Stačí, když jdete do obchodu nakoupit si potraviny. Najdete zde například nápoje od firem, které se prodávají ve specifických lahvích, snadno rozpoznatelných od konkurence. Firma, která tyto lahve používá, má stoprocentně na jejich tvar ochrannou známku, aby se nemohlo stát, že jej zneužijí konkurenti.

Ochrannou známku lze využít na produkty, služby, loga i názvy. Vždy však musí být specifické, nemůže jít o obecná označení a tvary, které se běžně používají. To vše zkoumá před odsouhlasením ochranné známky Úřad průmyslového vlastnictví.

Jak probíhá registrace?

Při registrování ochranné známky je nejlepší využít službu Patentoid.cz. Díky ní ušetříte spoustu času. Správné podání přihlášky se všemi náležitostmi totiž musí splňovat kritéria, která stanovují právní předpisy ČR a normy EU. Jen nastudování těchto dokumentů vám může zabrat hodiny času, stejně jako vyplňování a podání samotné přihlášky. Patentoid.cz toto vše vyřídí za vás, a to včetně finálního podání přihlášky a zaplacení správního poplatku. Poté už jen stačí vyčkat na rozhodnutí úřadu, což běžně trvá kolem 6 měsíců.

Kolik to stojí?

Pokud využijete službu Patentoid.cz, zaplatíte necelých 10 tisíc korun. V této ceně je již zahrnutý správní poplatek, který je nutné dát v rámci podání přihlášky. Samotný správní poplatek přitom činí 5.000 Kč.

Na registraci ochranné známky rozhodně není radno zanevřít. Mnoha firmám už pomohla ve sporech s konkurencí, která se snažila zneužít jejich výsadního postavení na trhu. Pokud obdržíte ochrannou známku, platí po dobu 10 let. Znamená to, že 10 let je váš produkt ( či služba) chráněn.

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*