Přesně podle předpovědi! Cena stříbra stále roste!

Společnost Saxo Bank vydává každý rok finanční odhady, které označuje jako šokující a nepravděpodobné, ovšem všemi podceňované, který by mohly výrazně zahýbat světem financí. Jednou z nejdiskutovanějších v posledních letech byla ta od Oleho Hansena, který působí v Saxo Bank jako hlavní komoditní stratég. Ten totiž předpověděl, že stříbro poroste až o 33% a tento odhad se již nyní v polovině roku 2016 potvrdil!

Tuto předpověď Hansen vydal v roce 2015, a od jejích zveřejnění vzrostly ceny stříbra o obrovských 47%. Předpověď se opírala především o tehdejší politické záměry omezení produkce oxidu uhličitého z důvodu ochrany životního prostředí. Tato opatření navýšila průmyslovou spotřebu stříbra, které se využívá při výrobě solárních článků. Dalším důvodem bylo také předpokládané zvýšení sazeb Fedu.

Sám Ole Hansen se ke své předpovědi vyjádřil takto: „Na přelomu listopadu a prosince jsme měli velmi pozitivní výhled pro zlato, protože jsme předpokládali, že se zlato bude hodně prodávat před prvním očekávaným zvýšením sazeb v USA. Ze zkušenosti víme, že zlato obvykle zažívá během prvních dvanácti měsíců po prvním zvýšení sazeb spíše oživení. Oživení zlata mělo potenciál výrazně podpořit stříbro, a to vzhledem k lepším fundamentálním ukazatelům snížené produkce a značné poptávky,“

Ovšem tím pravým důvodem tohoto velkého oživení však spočívá především v celosvětové nejistotě, která zde přetrvává již od ledna, kdy se komoditní trhy ocitly v chaosu. K tomu se Ole Hansen vyjadřuje takto: Paniku, která se v lednu rozvinula na trzích poté, co zkolabovala ropa a Čína dovolila další oslabení své měny, jsme vůbec nepředpokládali. Tento vývoj zpočátku podporoval pouze zlato, protože hedgeové fondy se rychle snažily změnit své pozice z rekordně krátkých na přiměřeně dlouhé. Další kvantitativní uvolňování ze strany Japonska a Evropy potom vedlo k dalšímu propadu výnosů z dluhopisů a tento vývoj je klíčovým důvodem, proč drahé kovy i nadále posilovaly před referendem o brexitu, které stříbro posunulo dokonce nad hranici naší šokující předpovědi pro rok 2016. Důvod, proč se stříbru tak daří, můžeme najít v relativní hodnotě. Po prvotním posílení zlata se obchodníci i investoři začali ohlížet po relativní hodnotě u jiných kovů a našli ji u stříbra, které se v březnu obchodovalo na nejnižší úrovni vůči zlatu od finanční krize v roce 2008“.

 

Be the first to comment

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*