Jak vybírat bytový textil, abyste zbytečně neutráceli peníze?

Při každém nákupu je dobré si hlídat finanční stránku. Platí to v případě potravin, běžného spotřebního zboží, ale také třeba tehdy, pořizujete-li si domů nový bytový textil, tedy záclony, závěsy a ložní povlečení. U něj je zvlášť důležité dbát na rozměry, abyste nekoupili špatnou velikost a poctivě vydělané peníze v důsledku toho nepřišly vniveč.

Rozměry povlečení

Před tím, než nové povlečení zakoupíte v klasickém kamenném obchodě, potažmo v některém z tuzemských či zahraničních eshopů, je nutné si ujasnit, jaké má mít rozměry.

Používáte-li doma v posteli klasickou deku, nejspíše se vám bude hodit takové povlečení, které má velikost 140×200cm. Existují však i jiné verze. Kupříkladu takzvané francouzské povlečení, jež se často používá v manželských postelích, poznáte v obchodech dle toho, že jsou u něho uvedené rozměry 200×220cm, běžně se pak dá pořídit ještě povlečení o velikosti 140×220cm.

Jiné dispozice má také povlečení určené pro polštáře, za klasické se u tohoto druhu považují parametry 70×90cm, u menších dětských variant pak v obchodech nakoupíte zpravidla modely o rozměrech 45×65cm.

Záclony a závěsy

Bytový textil kromě povlečení tvoří například ještě záclony a závěsy. U nich je nutné zvlášť pečlivě volit délku a šířku. Záleží na tom, v jaké výšce od země se nacházejí garnýže (či jiné úchyty), respektive jak velká okna jimi chcete zakrýt.

Platí obecné pravidlo, že záclony mají být širší, než je samotná šířka oken, u zřasených modelů minimálně dvojnásobně. Pokud jde o délku, dnes dominují hlavně záclony a závěsy, které sahají až k zemi, takže je praktické si vše nejprve změřit, než se rozhodnete pro finální nákup vybraného zboží. Je-li to možné, nechte si poradit přímo od prodejce, pomůže vám i s volbou vhodných látek, barev a jejich odstínů.